До Великодня кооператори Рівненщини готуються особливо ретельно. З бажанням порадувати земляків чимось особливим і неодмінно дійти до кожного зі святковим хлібом та добром. Тобто – окрім наповнення великодніх кошиків, подарувати людям надію.

Організація передсвяткової торгівлі перебуває під пильним оком керівників кооперативних організацій. Дрібниць тут немає: тож у різних куточках області працюють за принципом злагодженого оркестру, в якому кожен упевнено веде свою партію. А всі разом ці «оркестри» утворюють ту неповторну мелодію, яка є візитівкою кооперативної Рівненщини.

Традиції плекають і новітні тренди вловлюють

Одна з головних скрипок тут традиційно належить березнівцям:

  • Кошики, рушнички та серветки, форми для випікання, посипки, прикраси та інша атрибутика в нас у продажу вже зо два місяці. Намагаємося вловити тренди: от, приміром, кошики тепер хочуть переважно білі. Такі й замовляємо у виробників із Закарпаття та Одеси. Вони недешеві: коштують і по півтори тисячі гривень, – та люди активно купують. Спочатку розходяться дорожчі, а вже потім – дешевші. Бо вірно сказано: на кожен товар свій покупець. Тож не припиняємо співпрацю із місцевими майстрами: їхні вироби простіші, але в них живуть традиції нашого краю. І ми їх зберігаємо, – розповідає голова правління Березнівського райспоживтовариства Катерина Чухрай.

Саме в Березному спечуть найбільше пасок – 15 тисяч штук. Роблять це на хлібокомбінаті та в кондитерському цеху «Калач». Перша локація – промислове виробництво: сировину закупили заздалегідь, пропозиції для замовників сформували, – тож цими днями конвеєр не зупиняється. І хоча енергоносії та пальне просто галопують у вартості, відпускають пасочки за помірними цінами: 100- грамова коштує 25; 200- грамова – 45; 300 – 55; 400 – 65; 600-грамова – 75 гривень.

А ось у «Калачі» продукція крафтова: тут кожну паску прикрашають по-різному: шматочками висушених апельсинів, вишнями,журавлиною, листочками кориці, калиною. Така 400-грамова коштує 130 гривень, – у магазині, що в одному приміщенні з «Калачем», їх реалізують у сучасному пакуванні з брендом «Соор». Оминути локацію неможливо, – в цьому кондитерському королівстві пахне хлібом і добром.

Кооператори Рівненської райспоживспілки вражають надсучасними Великодніми куточками, які зустрічають відвідувачів при вході в кожному магазині. Святкова атрибутика – останній «писк» моди, а вишуканої елегантності додають порцелянові й керамічні фігурки-сувеніри: усе стильно й сучасно, просто очей не відвести. Складно втриматися, аби щось не придбати. У кожному магазині торгують пасками власного виробництва: тож у кондитерському у цеху Зорянського споживчого товариства – гаряча пора. До слова, в самісінький переддень Великодня його модернізували:  втім, це вже тема для окремого матеріалу, – слушно зауважує голова правління Рівненської райспоживспілки Тетяна Зосимчук. На повну потужність працює в Зорі й кухня ресторану: кулінарну продукцію також розхоплюють, як гарячі пиріжки. Особливо в маркеті, який в одному приміщенні з кондитерським цехом та рестораном: тут за нею вишиковуються черги – тільки встигай підносити. 

Наш золотий фонд

Подібний комплекс «Кондитерський цех – ресторан – Кулінарія» на повну потужність задіяний і в Костопільській райспоживспілці: печуть і смажать, акуратно пакують продукцію власного виробництва. І, звісно, брендують: «Соор» означає якість.

  • Нещодавно зустріла знайому, яка має невеликий кондитерський цех, та й питаю: ви тепер не щодня працюєте? «Немає такої потреби, бо ми збільшили терміни зберігання дріжджового тіста та реалізації виробів», – відповідає. Мене це приголомшило: зрозуміло, додають консерванти. Натуральність же нашої продукції гарантую на 200 відсотків. У колективі зустрічаю свій 46-ий Великдень, – усі ці роки працюємо без жодних домішок і консервантів. І щоразу приступаємо до роботи з чистими помислами та молитвою за мир у рідній Україні, – ділиться головний майстер кондитерського цеху  кавалер відзнаки Укркоопспілки «Знак Пошани» Марія Середа.

Її невтомна команда – майстри Раїса Литвинчук, Марія Рябець та Людмила Богдан також мають чимало років кооперативного гарту. Продукція цеху роз’їжджається не лише по власній мережі, – її залюбки беруть для реалізації позасистемні підприємці. На кухні ж ресторану «Кристал» готують шинки, ковбаси, паштети, рулети.

Не встигають відпочивати печі й у дубровицьких кооператорів, які також мають комплекс «Кондитерський цех – ресторан – Кулінарія»». І таку ж дружну команду фахівців: саме вони – золотий фонд кооперації.

Тут активно задіюють для поширення власної продукції соціальні мережі. Сторінка «Соор Дубровиччини», де одразу ж виставляють усі новинки та ціни на них, має дедалі більше підписників: і це також додає покупців. А ще практикують активні форми торгівлі. Зокрема, вуличну.

  • Маємо два павільйони, в яких не торгували продукцією власного виробництва хіба що кілька днів на рік, у мінус 20. А так постійно серед людей, на центральній вулиці 1000-ліття Дубровиці. Чи не найвищий виторг, звісно, в базарні дні: до 7 тисяч із намета в день. Нині ж поповнили асортимент пасочками з різноманітними прикрасами. Один із наметів поставили перед магазином «Господар». Саме тут, при вході, розмістили й великодню атрибутику – кошики з декором, які беремо в Закарпатті, популярні садові фігурки, товари для господинь: усе це видно здалеку. Тож часто спостерігаю, як ті, хто прямує, приміром, до ЦНАпу чи в міську раду, завертають сюди, – розповідає директор підприємства «Споживач» Галина Дашук.

У подарунок – наповнений кошик

Вражає Великоднє розмаїття від сарненських кооператорів. Так, у Стрільському споживчому товаристві завбачливо зробили акцент на дітей ( а сімֽ’ї тут традиційно багатодітні). Дитячі кошики з «вушками», оздоблені симпатичними курчатками з яєчками, шоколадні зайчики, ляльки, які співають, танцюють і навіть розмовляють, – все це можна купити в магазинах, подарувавши діткам свято. Бо саме в селі, де плекають наші традиції, дітлахи чекають на нього з особливим трепетом. Переважну більшість пасок замовляють, як і годиться, у своїх – на хлібокомбінаті Березнівського райспоживтовариства. А ще, як і торік, розігрують Великодні кошики:

  • Тепер їх іще більше: по два в магазинах у Яринівці, Ремчицях, Тріскино, Цепцевичах, у сьомому та п’ятому в Сарнах. Менший, якщо людина одноразово придбала товарів на 500 гривень, більший – якщо на 700. Ми заздалегідь сформували ці подарункові кошики, виставили їх на вітрини, продавці сповістили про це людей у вайбер-групах, тож вони активно залишають у скриньках чеки, сподіваючись на приємний сюрприз, – розповідає голова правління Стрільського споживчого товариства Анатолій Кедрич.    

Тинненські кооператори самі випікатимуть великодній хліб на кухні кафе «Случ»: люди замовляють переважно півкілограмовий, – припав до душі ще в попередні роки. Тут же готуватимуть і широкий асортимент кулінарної продукції: як належить, по-домашньому. Їх колеги з Клесівського та Великовербчанського споживчих товариств також створюватимуть паски власного виробництва на базі закладів ресторанного господарства: чого ж не задіювати наявну базу та фахівців? 

Не перестають дивувати споживачів володимирецькі кооператори: вітрини тут просто вгинаються від святкових товарів – і для старого, й для малого. Переважна більшість закладів модернізовані в сучасному стилі «лофт»: тож люди впевнено прямують на бренд СООР. У кондитерів та кухарів ресторану «Біле озеро» і кафе «Володимирчанка» – гаряча пора: тут виготовляють продукцію не лише для торгівлі, а й закладів, у яких здійснюють кейтеринг. Це, зокрема, лікарні та психоневрологічні інтернати. Тому поспішають порадувати пацієнтів, серед яких чимало внутрішньо переміщених осіб. Бо Великдень – то насамперед про милосердя до ближнього. Як же радіють їхні підопічні пасочкам та крашанкам!        

Сповна задіяли власний ресторан млинівці: печуть і паски, й м’ясні вироби. А «соковиті» фото розміщують у соціальних мережах, – все це пахне, здається, навіть через екран телефона.    

Дубенці ж виготовляють кулінарію в кафе «Дорожне» – домашні ковбаси, бочки, паштети за унікальною рецептурою. А паски їм завозять постачальники хліба: всі п’ять, із якими співпрацюють. Голова правління райспоживтовариства Галина Купрін відзначає: порівняно з першими двома місяцями року торгівля значно пожвавішала, й це додає впевненості.

Зарічненці також готують м’ясні страви на кухні ресторану, а паски беруть від постачальників хліба. А ще організовують передсвяткові акції-розпродажі. Акцент на акції зробили й демидівські кооператори: причому, для кожного магазину різні, залежно від попиту, який попередньо проаналізували. Десь це олія та борошно, десь – майонез та родзинки тощо. Та найцікавіше чекає на покупців маркету в селі Боремель: у чистий четвер тут уперше розігрують Великодній кошик. Напередодні продавці впродовж тижня пропонували покупцям залишити чеки на суму від тисячі гривень із номером телефону на звороті. Побачимо, хто отримає гарний декорований кошик із пасочкою, кільцем ковбаски та червоним вином.    

                       Щоб здійснилася найзаповітніша мрія

Здолбунівці, радивилівці, гощанці, рокитнівці, корецькі та великомежиріцькі кооператори, – всі усвідомлюють: передвеликодній період – зоряний час для торгівлі. Тут креативним рішенням немає меж: тож кожен знаходить оптимальні, як привабити покупців.

Неабияк активізувалася й торгівля посудом від торгового дому «РіКоС». Він пропонує справжнє розмаїття глиняних, скляних, фарфорових виробів за привабливими цінами. А кожна господиня до Великодня прагне оновити власну кухню: якщо не цілком, то бодай частково.

Вже традиційно частину продукції власного виробництва кооператори спрямовують для наших захисників: хтось відправляє посилки членам родин своїх колективів, хтось – долучається до ініціатив місцевих громад та волонтерів. Щоб і в окопах та в лікарнях воїни світла відчули неповторний смак та світло Великодня. А ще – пригощають пасочками ветеранів: із часточкою турботи, підтримки та віри. Почути від них щире «дякую» – висока нагорода. Правління споживспілки (також уже традиційно) замовило паски для старших колег, об’єднаних в обласну організацію ветеранів споживчої кооперації. Їх виготовлять костопільські кондитери.   

  • Бо Великдень – це не лише про прибирання, випічку та святкові столи. Це про світло, яке випромінюють наші душі. Про милосердя та духовне очищення. Про мрії, які плекаємо. І про найзаповітнішу й найбажанішу, єдину на всіх нас, – мир у рідній Україні, – каже голова правління споживспілки Петро Бараш. 

                                                                                             Інна ОМЕЛЯНЧУК