Підготовка до Великодня та святкова торгівля – справжня магія для кооператорів. У ній поєднуються професійність, уміння вловити кон’юнктуру ринку та оперативно відреагувати на неї, належна комунікація з людьми тощо. І все це помножене на бажання подарувати землякам світлий промінь надії – на мир та добро.

…У кожному куточку області прагнули здивувати доволі-таки вибагливого споживача. Готувалися до свята заздалегідь: моніторили закупівельні ціни, обираючи оптимальні. Й наповнювали магазини товаром: рибою, м’ясом, овочами, кошиками та атрибутикою до них, оформлювали великодні куточки, – з акцентом на продукцію власного виробництва.

Бо, як і завжди, власноруч випікали паски – головний атрибут свята. Приміром, у Березнівському райспоживтоваристві (яке вже традиційно є лідером за кількістю спечених та реалізованих пасок) і нині виготовили їх аж 17 тисяч (!) штук. Робили це на чотирьох локаціях. Левову частку великоднього хліба  спекли на хлібокомбінаті, в печі на дровах: із домашнім смаком та неповторним ароматом хвої, – так, як здавна було в нас, українців. А тутешні кооператори дбайливо бережуть традиції, – водночас наповнюючи  наш сакральний зміст сучасною формою. Так, як у кондитерському цеху «Калач», що одночасно є й магазином. Тут усе – від підголи до стелі – створювало відчуття свята: до власної випічки у привабливих упаковках додали неймовірної краси декор (мереживо, намисто, кольорову глазур, ажурні метелики тощо). Ще й виносну торгівлю організували: ну як же не завітати до такого духмяно-смачного місця? А ось маркет «РіКоС» став справжнім королівством кошиків та атрибутики до них, – не відірвати очей! І все це – під запах пасок, які печуться тут таки. Випікали їх і в цеху Соснівського торговельно-роздрібного підприємства. У комбінаті громадського харчування напекли-насмажили м’яса, ковбас, паштетів, сальтисонів, шинок…

До того ж, на всі святкові дні заздалегідь були розписані замовлення в ресторані «Случ»: ми його оновили, розрекламували в соцмережах, – і люди пішли. В когось – хрестини, в когось – день народження: все, що припадало на піст, відкладалося до Великодня. Звісно, теперішні банкети без живої музики, під легеньку українську, максимум до 23-ї, аби до комендантської години встигнути додому, – розповідає голова правління Березнівського райспоживтовариства Катерина Чухрай.

Каже: остаточний виторг за святкові дні ще рахують, але загалом усе вдалося.

Голова правління Сарненської райспоживспілки Віктор Красько також задоволений: адже й тутешні кооператори попрацювали на славу. Активно торгували пасками хлібокомбінату з Березного: така співпраця єднає кооператорів-сусідів не перший рік.

Поспілкувався з директором комбінату Миколою Саламагою, відчув його надійність, побачив, що співвідношення «ціна – якість» великодньої продукції в них оптимальне, – от і замовляємо паски на всі наші 17 магазинів виключно в них. Цього року розпродали вже три тисячі штук, у передвеликодній тиждень довозили свіжі практично щодня. І знаєте, питання повернення продукції навіть не виникало: люди брали по 6- 7 пасок, адже сім’ї в нас немаленькі. Тепер ще замовляємо на поминальні дні, – розповідає голова правління Стрільського споживчого товариства Анатолій Кедрич.

Каже: за 18-20 квітня виторг у споживтоваристві сягнув 1,6 мільйона. А ще тут уперше розігрували Великодній кошик: у магазинах Тріскино, Яринівка та Цепцевичі. Приміром, у Тріскино кошик виграла багатодітна мама, яка знову чекає на поповнення в сім’ї, – це було надзвичайно! Попередньо жінка придбала продукції на 1.800 гривень, – її чек був одним із найвагоміших. Тож отримати кошик ( а це і паска, й ковбаска, і коньяк, і гірчиця та хрін) вона прийшла з чоловіком та дітками, – як на свято. І одразу ж написала у сільській вайбер-групі: віднині ходитиму тільки до кооперативного магазину. Загалом у розіграші в Тріскино взяли участь чеки майже на 50 тисяч, – сам же кошик вартував 500 гривень. Отак працюють активні форми торгівлі: і на виторг, і як реклама.

У цьому давно переконалися й у Клесівському споживчому товаристві тієї ж Сарненської райспоживспілки. Бо Великодній кошик розігрують уже вп’яте: у магазинах «Рута» та «Крамниця» в Клесові, у Федорівці та Вирах. Земляки про це знають, тож залишають для участі чеки вартістю не менше 500 гривень із власноруч записаними номерами телефонів. До речі, клесівці торгували і пасками від Березнівського хлібокомбінату, й власного виробництва: випекли їх 120 кілограмів.

Кооператори Тинненського споживчого товариства випікали паски й на замовлення сімей захисників: люди формували передачі на фронт, – тож у кожній великодній хлібині поїхали віра та надія.  Як і в тих, що на замовлення церкви з Озерська пекли в кондитерському цеху Дубровицької райспоживспілки. А торгували ними не лише в магазинах, а й на вулиці: виносна торгівля в Дубровиці популярна давно, локації в центрі міста працюють п’ять разів на тиждень. До речі, саме дубровичани встановили найнижчі відпускні ціни на паски: 200-грамова коштувала лише 28 гривень, 300-грамова -40, півкілограмова – 60. Зрештою, захмарних цін не було ні в кого: доступні натуральні смачні пасочки стали в ці дні візитівкою кооператорів.

Великодній хліб від костопільських кооператорів, випечений у кондитерському цеху, розходився на «ура» не лише в «Кулінарії» та в прилеглому лотку, який уже став повноцінним магазином, а й іще на двох нових локаціях міста, де торгували навинос розмаїттям власної кондитерської продукції. І, звичайно, в усіх сільських магазинах. Активно брали продукцію під реалізацію й місцеві підприємці.

Володимирецькі кооператори також напекли вдосталь пасок для торгівлі в кожному магазині.

Вони в нас, як то кажуть, зі смаком дитинства: бо ж яйця беремо виключно домашні, масло також, – людям подобаються. Печемо в асортименті – від 150 до 600 грамів, ціну кожної вираховуємо від 180 гривень за кілограм. Розходяться так, що тільки встигай поповнювати. А перед поминальними днями – свіжий заміс: знову печемо паски, – лише на мить відірвавшись від роботи, каже директор комбінату громадського харчування Володимирецької райспоживспілки Марія Сиротюк.

Мають замовлення й у модернізованому кафе «Володимирчанка» та в ресторані «Біле озеро»: хрестини, заручини, дні народження, – життя ж бо продовжується.

Кипить робота і в кондитерському цеху Зорянського споживчого товариства Рівненської райспоживспілки: тут виготовляють чергову партію пасок на поминальні дні. Радує результатами й святкова торгівля: кожен Великодній куточок у рівнян – сучасний, стильний, привабливий.

Голова правління Млинівського райспоживтовариства Лариса Циганюк задоволена:

Виторг маємо вдвічі вищий, ніж у звичайні дні. Паски власного виробництва реалізовували у всіх наших магазинах, більше, ніж зазвичай, замовили м’ясного, свіжих овочів.

За старовинними рецептами, в печі на дровах чаклували пекарі Березівського споживчого товариства: спекли понад тисячу пасок, у  тому числі на поминальні дні.

Торгували ж пасками, солодощами, рибою та м’ясними виробами, овочами, великодньою атрибутикою в кожному куточку області. Організовували святкові розпродажі та акції, за якими нині прицільно полюють покупці. Приміром, у Клесові напередодні Великодня, з 18-го квітня, на 30 відсотків знизили ціни на кошики, серветки та посипки, – все це розійшлося вмить. А в Радивилівському райспоживтоварстві на третину знизили ціни на товари зимового асортименту.   

Словом, Великодній ужинок видався непоганий. Бо підійшли до справи з глибоким усвідомленням: святкова торгівля – це ретельна фахова підготовка та цілий комплекс необхідних умов, які потрібно витримати. І системність у підходах. Аби люди переконалися: так, як на Великдень, у магазинах із брендом СООР буде і завтра, й післязавтра.          

                                                                                Інна ОМЕЛЯНЧУК