Нечувана навіть для Букінгемського палацу публічність: у короля Чарльза третього виявили злоякісну пухлину. Щоправда, на ранній стадії. Тож на період лікування монарх відійшов від людних заходів, – хоча налаштований цілком оптимістично.

Так королівська родина вирішила загострити увагу «простих смертних»: якщо вже не запобігти хворобі тисячоліття, то, принаймні, діагностувати її якомога раніше, – цілком «підйомне» завдання.

Виявляється, в Україні справи тут зовсім кепські. Онкологія – друга за кількістю смертей. Воно й не дивно: рак – наслідок у тому числі стресів, які багатократно збільшила війна… Приміром, на Рівненщині, де лише трохи більше мільйона жителів, майже в 30-ти тисяч людей є онкопатологія. Щороку фіксують три тисячі нових випадків, – а скільки ще залишається невиявленими!

Утім, стверджують фахівці, це аж ніяк не вирок. Якщо вчасно діагностувати підступну хворобу. До речі, основні фактори ризику такі:обтяжена спадковість ( як, власне, й сталося в Чарльза третього – з’ясувалося, що на рак хворів його дідусь); часті вірусні захворювання; гепатити; так звані професійні шкідливості; зловживання тютюном та алкоголем, а ще – ультрафіолетом. І ключове: на 30-40 відсотків можна запобігти ракові, якщо уникнути алкоголю, паління, малорухливого способу життя та налагодити збалансоване харчування. Тобто, здоровий спосіб життя (хоч якою б «заяложеною» ця порада не була) залишається, як нині кажуть, у топі.

Украй важливі повноцінні регулярні обстеження. Так, ми маємо  психологічний бар’єр щодо самого слова «онко». Та коли вже наважуємося на обстеження, а патологія не підтверджується, – наші емоції полегшення «зашкалюють», – відзначають дослідження.

Приміром, якщо вчасно виявити меланому (рак шкіри), та ще й видалити її, – можливість рецидиву знижується на… 90 відсотків! Тобто, побачили підозрілу родимку, – прямуймо до лікаря!

Звісно, озброївшись потрібною інформацією. Виявляється, за програмою медичних гарантій держава повністю фінансує не лише діагностику (мамографія, ендоскопія, колоно-цисто- та бронхоскопії, обстеження шийки та тіла матки), а й дороговартісне лікування, включно з оперативним видаленням новоутворень, хіміо- та радіотерапією! Принаймні, про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в своїй колонці на «Українській правді» з нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку:

  • Для пацієнтів ці послуги повністю безоплатні, їх оплачує медзакладам Національна служба здоровְ’я України. Так, за хіміотерапевтичне лікування та супровід одного пацієнта до 18 років це 131 тисяча гривень, а за одного дорослого – 36 тисяч. За радіологічне лікування та супровід кожного пацієнта медзаклади отримують щонайменше 51 тисячу. Так, лише в 2023-му НСЗУ виплатила за лікування пацієнтів з онкологією понад 6 мільярдів гривень. Також держава централізовано купує ліки та медичні вироби, що необхідні для лікування онкології – торік на 2,1 мільярди. Наприкінці минулого року Україна придбала 15 систем лінійних прискорювачів для променевої терапії. Ці інноваційні системи розподілять у Сумську, Рівненську, Чернівецьку, Тернопільську, Хмельницьку, Чернігівську, Полтавську, Черкаську, Херсонську, Волинську, Івано-Франківську, Одеську, Кіровоградську, Харківську та Київську області. В 2024-му до програми медичних гарантій додали пересадку кісткового мозку, якої часто потребують пацієнти з онкозахворюваннями.

Фантастика, скажете? Погоджуюся, що в наших життєвих реаліях усе виглядає зовсім не так, як розповідає міністр. Як простому смертному проконтролювати лікаря, від котрого він цілком залежний? – величезне питання. Але раз уже держава витрачає ТАКІ суми, то, переконана, й контролювати медичні заклади потрібно особливо прискіпливо. І, власне, є кому: бо кого-кого, а контролерів різноманітного штибу в нас точно не меншає. Зрештою, й саме МОЗ тут має бути просто безкомпромісним.

                                                                                                  Інна ОМЕЛЯНЧУК